Koľko stupňov máte v spálni či izbe? Takáto je ideálna teplota na spánok

Ideálna teplota v spálni hrá kľúčovú úlohu pri dosahovaní kvalitného a hlbokého spánku. V dnešnom článku sa dozviete, aký vplyv má teplota na vaše telo počas celej noci a prečo by mala byť teplota v miestnosti, v ktorej spíte, nižšia, než na akú sa bežne vykuruje interiér. Ukážeme vám rôzne odporúčania ideálneho teplotného rozmedzia na optimálny spánok a prejdeme aj tipy, ako udržať správnu teplotu v spálni v lete aj zime. Ako môže jednoduchá úprava teploty, ale aj vlhkosti v spálni zlepšiť váš nočný odpočinok?

kurenie

Ideálna teplota v miestnosti na spánok

Podľa rôznych zdrojov a štúdií sa ako ideálne rozpätie teploty na spánok udáva 17 až 21 stupňov Celzia. V mnohých zdrojoch sme však našli konkrétne číslo, a to presne 18 stupňov Celzia. Pri tejto teplote vzduchu v tele najefektívnejšie prebiehajú regeneračné procesy, ktoré sú zodpovedné za náš fyzický, ale aj psychický odpočinok. Pri vyšších teplotách telo nepracuje tak efektívne, pretože musí vynaložiť veľkú časť energie na chladenie. Je dobre známe, že práve počas spánku klesá telesná teplota, a to pokojne aj o celý jeden stupeň. Aj preto sa v situáciách, keď bojujete s horúčkami, nielenže dobre nevyspíte, ale môžete sa celú noc budiť. Príliš vysoká, ale aj príliš nízka teplota navyše znižujú aj náš citeľný komfort počas spánku. Pri vysokej teplote sa potíme a sme nepokojní, pri nízkej sa telo, naopak, snaží zahriať trasením. Stále sa bavíme o teplote okolitého vzduchu, teplota pod perinou je, samozrejme, vyššia.

Ideálna vlhkosť pri spánku

Na kvalitu spánku rovnako vplýva aj vlhkosť okolitého vzduchu. V zásade platí, že vlhkosť by mala byť niekde medzi 40 až 60 %. Nízka vlhkosť vysušuje dýchacie cesty a vysoká zase podporuje rast plesní, množenie baktérií a podobne. Čím nižšia teplota je v izbe, tým vyššia môže byť vlhkosť a naopak. Vlhkosť svojho matraca by ste mali udržiavať na minime pravidelným vetraním, vďaka čomu nebudete neskôr musieť bojovať s plesňami, roztočmi a inými neduhmi, ktoré sa v matraci zabývajú. Vlhkosť môžete regulovať pomocou zvhlčovačov alebo, naopak, vysúšaním a správnym vetraním.

Moderné manželské postele

 

Vplyv teploty vzduchu na spánok

Nevhodná teplota sa okamžite pretaví do zníženej hladiny melatonínu – hormónu spánku, čo má okamžitý vplyv na jeho celkovú kvalitu. Preto sa znižujú aj naša odolnosť a imunita pri boji s infekciami. Nízka teplota, naopak, môže negatívne ovplyvniť (zvýšiť) krvný tlak, pretože sa telo snaží zohriať. Najväčší vplyv má teplota na náš REM spánok, pri ktorom telo nedokáže regulovať telesnú teplotu.

Menej je v tomto prípade viac

Pre otužilých a dobrodružných ľudí máme dobrú správu. Nemusíte sa báť ani oveľa nižších teplôt, než sú tie, ktoré odporúčame v úvode článku. Ak sa občas v akomkoľvek ročnom období rozhodnete prenocovať vonku v stane, teplota môže ľahko klesnúť aj pod 10 stupňov. Dôležité je v tomto prípade, aby bolo telo v komfortnej teplote (napríklad v dostatočne kvalitnom spacáku určenom do podmienok s nízkymi teplotami). Vdychovanie chladného vzduchu vám len prospeje a ak budete od chladu a vlhkosti zo zeme odizolovaní kvalitnou karimatkou, vyspíte sa mimoriadne kvalitne.

Ako regulovať teplotu počas spánku

Ľahko sa o tom píše, no dobre vieme, že vychladiť izbu počas horúceho leta v byte bez zateplenia a klimatizácie v strede rozpáleného mesta nie je vôbec jednoduché. Počas dňa majte okná zatvorené a žalúzie zastreté, aby sa do miestnosti dostalo čo najmenej tepla. Vetrajte hlavne v noci a klimatizáciu používajte veľmi opatrne, nie je príliš kompatibilná so zdravým spánkom. Okno si môžete otvoriť aj v zime. Ak nastavíte kľučku šikmo a otvoríte ho len na mikroventiláciu, vzduch sa bude vymieňať v podobnej miere ako pri zapnutej rekuperácii. Stavte aj na kvalitný paplón alebo perinu, pokojne z ovčej vlny, ktorá skvele pomáha regulovať teplotu. Ak vám je horúco, vždy môžete jednu nohu vystrčiť von. :-)

Prikrývky, posteľná bielizeň a matrac

Okrem vhodnej prikrývky je dôležité dbať aj na správny výber matraca a posteľnej bielizne. Posteľná bielizeň by mala byť ľahká a vzdušná a matrac by mal pomáhať regulovať vlhkosť, no zároveň vás zo spodnej strany dostatočne odizolovať od prípadného chladu. Ak sa priveľmi potíte, odporúčame prať posteľnú bielizeň aj každý týždeň a na matrac používať vhodný návlek, ktorý sa dá samostatne prať a umožní tak udržiavať matrac v suchu a zachovať jeho vlastnosti, ako je napríklad cirkulácia vzduchu.

Pohodlné periny do každej postele