Pri výbere novej postele je mimoriadne dôležité premyslieť si svoje očakávania od jej veľkosti. Tá totiž dokáže výrazne ovplyvniť nielen váš komfort počas spánku, ale aj celkový vzhľad spálne a využiteľnosť priestoru okolo postele. Najmä v menších panelákových spálňach je vzácny každý centimeter. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému prekvapeniu v podobe nedostatku miesta na ďalší nábytok, odporúčame vám pred kúpou novej postele poriadne zmerať celú spálňu.
Zmerajte priestor v spálni
V prvom rade odporúčame zmerať vašu starú posteľ a triezvo zvážiť, či vám momentálny stav a priestor okolo nej vyhovujú. Možno si poviete, že je okolo nej zbytočne veľa miesta a pokojne by sa tam zmestila aj väčšia posteľ. Naopak, ak si už teraz pri prechádzaní okolo postele búchate predkolenia o jej roh, skriňu či radiátor, asi by bolo vhodné kúpiť menšiu posteľ. Zmerajte preto dĺžku a šírku postele, ale aj jej odstup od stien, nábytku či radiátora. Ak je napríklad medzi prednou časťou postele a stenou priestor so šírkou 160 cm, viete, že tam môžete umiestniť napríklad skriňu hlbokú 80 cm a stále vám zostane 80 cm na chodenie. Dajte však pozor, aby aj dvere skrine boli široké maximálne 80 cm, aby ste ich mohli vždy komfortne otvoriť.
Aká veľká posteľ sa hodí do spálne?
V našej ponuke manželských postelí nájdete obrovskú paletu modelov, pričom v drvivej väčšine prípadov si môžete každý model vybrať v niekoľkých veľkostných variantoch. Najkompaktnejšie manželské postele so šírkou 140 cm vám poskytnú dostatok priestoru na spánok pre dve osoby a zároveň v spálni získate cenné centimetre navyše. Štandardným rozmerom manželských postelí sú tie so šírkou 160 alebo 180 cm. Ak máte naozaj veľkú spálňu a nelimituje vás priestor, doprajte si posteľ so šírkou 200 cm, prípadne aj 220 cm, teda naozaj king size modely pre náročných.
Moderné čalúnené postele
Veľkosť postele a úložný priestor
Pri výbere novej postele a zohľadnení jej optimálnej veľkosti vezmite do úvahy aj úložný priestor, a to hneď z dvoch dôvodov. Prvým je, že ak si kúpite posteľ so štedrým úložným priestorom, do ktorého sa navyše dá naozaj komfortne dostať, možno si budete môcť dovoliť odstrániť zo spálne nejakú komodu, nahradiť ju priestorom v posteli a kúpiť si aj väčšiu posteľ.
Nezabudnite však aj na druhý dôvod. Ak si vyberiete posteľ, ktorú len tak-tak natlačíte medzi radiátor, okno a komodu a úložný priestor má riešený pomocou zásuviek, ako budete tie zásuvky vysúvať? Môžu byť hlboké až 80 cm, no ak necháte vedľa postele len 40 cm, aby ste okolo nej ledva prešli, zásuvku nikdy neotvoríte. Aj na to treba myslieť pri meraní priestoru.
Manipulácia s matracom v menšej spálni
Pri manipulácii s matracom ťahajú za silnejší koniec, paradoxne, väčšie postele. Prečo je to tak? Ak si vyberiete posteľ so šírkou 140 cm, pravdepodobne do nej zoženiete len matrac so šírkou 140 cm (nie dva kusy so šírkou 70 cm), s ktorým sa pomerne zle manipuluje. Ak si však vyberiete posteľ pokojne aj so šírkou 180 cm, môžete si do nej kúpiť dva matrace so šírkou 90 cm, s ktorými sa ľahšie manipuluje a navyše si každý z partnerov môže vybrať model s inou tvrdosťou a iným zložením podľa svojich preferencií.
Správne umiestnenie postele
O umiestnení postele v spálni napríklad aj podľa feng šuej sme už napísali na našom blogu nejeden článok. Spálne majú často rozmery napríklad 3,4 m × 3,7 m. Vtedy naozaj veľa závisí od toho, či dáte posteľ k dlhšej alebo kratšej stene miestnosti. Rozhodne však neodporúčame dať posteľ priamo pod okno, respektíve hneď vedľa dverí. Nebojte sa však experimentovať s umiestnením nielen postele, ale aj ostatného nábytku. Možno tak prídete na variant, ktorý vám bude viac vyhovovať a pri ktorom získate aj viac miesta.