Sedenie

Ako sa zbaviť starej sedačky ekologicky a bez stresu

Vaša sedačka doslúžila a pomaly si (možno aj z našej ponuky) vyberáte novú. Čo však s tou starou? Je to asi najväčší kus nábytku, aký doma vôbec máte, ako ju teda vynesiete von? Kam ju môžete vyhodiť? A musíte ju vôbec vyhodiť? Prečítajte si, aké máte v súčasnosti možnosti, aké sú vaše legislatívne povinnosti pri odovzdávaní veľkoobjemového odpadu, ale aj prečo by vyhodenie sedačky malo byť tou úplne poslednou možnosťou.

ako-sa-zbavit-starej-sedacky

Ako sa zbaviť starej sedačky?

Každý kúsok nábytku sa raz dostane do bodu, keď jeho životnosť končí. Možno je poťah v hroznom stave, možno už sedačka vŕzga aj vtedy, keď sa na ňu len pozriete, alebo sa vám už jednoducho nepáči a chceli by ste po rokoch zmenu. Čo však s takým kusiskom nábytku? Predtým než si objednáte novú sedačku, mali by ste si dobre rozmyslieť, kam dáte tú starú. V opačnom prípade môžete skončiť s dvomi sedačkami. Ľudí v rodinných domoch s pozemkom to teoreticky trápiť nemusí, no ak žijete v byte, susedia by vám veľmi nepoďakovali, keby ste sedačku nechali zavadzať niekde v spoločných priestoroch medzi výťahom a schodmi.

Predajte alebo darujte sedačku

Úplne prvou možnosťou by mal byť predaj starej sedačky. Nemusíte riešiť jej odvoz (nech si ho zabezpečí kupujúci) a môžete z nej získať nejaké finančné prostriedky, ktoré použijete na nákup novej. V prípade, že sedačka už nie je práve reprezentatívna a myslíte si, že na predaj sa už nehodí, stále ju môžete darovať. Rôzne nábytkové secondhandy, neziskovky, ale aj útulky pre psíkov sa starej sedačke vždy potešia. Či už sa rozhodnete sedačku predať, alebo darovať, v oboch prípadoch ju nezabudnite poriadne vyčistiť a pekne nafotiť. Ak ju zavesíte na internet „za odvoz“, môžete si byť istí, že do večera bude preč. Samozrejme, môžete ju darovať aj niekomu známemu.

Kvalitné kreslá s rýchlym doručením

 

Zrenovujte starú sedačku

Ďalšou možnosťou je, že sa sami pustíte do renovácie sedačky a použijete ju inde. Možno v pivnici chystáte rekreačnú zónu so stolným tenisom, biliardom a výčapom. Možno by sa sedačka hodila do garáže, kde máte skúšobňu s kapelou. Alebo by ste si chceli pohodlne posedieť na víkendovej chalupe. Nový poťah, dotiahnutie skrutiek a nejaké drobné opravy dokážu starej sedačke vdýchnuť nový život. Do obývačky sa vám už možno hodiť nebude, no inde si ju ešte vychutnáte naozaj až do úplného konca jej životnosti.

Zrecyklujte sedačku na vlastnú päsť

Sedačku môžete sami rozobrať a zrecyklovať. Modernejšie sedačky sa dajú spravidla rozdeliť na viac samostatných kusov, čo výrazne uľahčuje ich sťahovanie zo spomínaných panelákov. Najmä staršie modely sú však často aj v prípade masívnych sedačiek v tvare písmena L z jedného kusa. Čudujete sa, prečo ste ju pred 30 rokmi do bytu dostali, no teraz ju nemôžete dostať von? Vtedy ste pravdepodobne nemali na chodbe tú vstavanú skriňu a dvere do obývačky boli pred rekonštrukciou bytového jadra o 10 cm širšie. Nuž, v takom prípade vám zostáva sedačku jedine rozrezať. Práve tu prichádza na rad recyklácia. Drevenú konštrukciu môžete spáliť v krbe (ak nie je drevo lakované), kovové časti vhodiť do kontajnera na kovový odpad alebo zaniesť do kovošrotu, molitan patrí najčastejšie do plastov a v prípade koženej sedačky by ste poťah dokázali predať niekomu, kto vyrába peňaženky, kabelky či opasky.

Posledná možnosť – ako vyhodiť sedačku legálne?

Sedačka rozhodne nepatrí do zmesových kontajnerov, do lesa ani niekde do priekopy za mesto. Takmer v každej obci a meste na Slovensku je zberný dvor, kde môžete takýto odpad legálne odovzdať. Niektoré mestá dokonca pravidelne pristavujú na sídliská veľkoobjemové kontajnery určené práve na tento účel. Ak niekde kúsok od vás rekonštruujú nejakú budovu, môžete sa opýtať, či by ste nemohli využiť ich kontajner na odpad. Nezabudnite, že za nevhodné zbavenie sa sedačky hrozí naozaj vysoká pokuta a navyše, za ten trapas to naozaj nestojí.

Najpredávanejšie pohovky do obývačky

 
Ako vynoviť staré taburetky lacno, jednoducho a štýlovo

Vyskytla sa vo vašom živote stará taburetka? Zostala vám po výmene pohovky, našli ste ju pri upratovaní pivnice alebo ste ju zdedili? Aj stará taburetka môže byť síce nenápadným, no maximálne účelným kusom nábytku. Nie vždy je však vo vizuálnom a technickom stave, ktorý by vám vyhovoval alebo ktorý by sa hodil do vašich predstáv o zariadení obývačky, predsiene či inej miestnosti. Táto doba však praje šikovným. S trochou inšpirácie, energie a času môžete starú taburetku premeniť na úplne nový kus nábytku, ktorý vám bude robiť radosť pokojne aj ďalšie desiatky rokov. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako na to.

vynovenie-taburet-v

Materiál a náradie na vynovenie taburetky

Na opravu, respektíve renováciu starej taburetky toho naozaj nebudete potrebovať veľa. Okrem samotnej taburetky sa potrebný materiál a náradie budú odvíjať od jej aktuálneho stavu a potrebných úprav. Rozhodne si však prichystajte aspoň tieto základné pomôcky:

- skrutkovač alebo sadu bitov,

- kladivo a kliešte,

- štetce,

- tavnú lepiacu pištoľ,

- sponkovačku na čalúnenie.

Okrem toho by ste mali mať nachystaný aj materiál. Nové skrutky alebo klince, farbu alebo lak, látku určenú na prečalúnenie, náhradnú molitanovú výplň, lepidlo alebo tyčinky do tavnej pištole, sponky, prípadne nejaké kovanie a pánty na špeciálne vylepšenia, ktoré si ukážeme na konci článku.

Dizajnové taburetky do obývačky

 

Drevená taburetka dostala nový náter a čalúnenie: https://sk.pinterest.com/pin/76913106116080828/

Ako vynoviť staré taburetky?

V závislosti od nevyhnutných opráv a úprav môžete na taburetke vykonať jednoduché úkony, ktoré vám zaberú maximálne niekoľko desiatok minút. V podstate ide najmä o opravu nosnej konštrukcie (drevených nožičiek), ich prípadné obrúsenie a nalakovanie, výmenu molitanovej výplne (len v prípade poškodenia) a prečalúnenie taburetky novým poťahom s preferovaným vzorom a farbou.

Z gýčovej taburetky je razom štýlové miesto na odpočinok pre domáceho miláčika: https://sk.pinterest.com/pin/76913106115990575/

Výmena poťahu a výplne na starej taburetke

V prípade, že je výplň taburetky (molitan) poškodená, mali by ste ju odstrániť aj s čalúnením, z väčšieho kusu molitanu vystrihnúť požadovaný tvar a nalepiť ho vhodným lepidlom, ktoré molitan nerozleptá. Výmena poťahovej látky dokáže úplne zmeniť celý vzhľad taburetky. Z retro kúska dokážete spraviť moderný, ale aj naopak. Poťah môžete zladiť so zvyškom interiéru, ale aj vytvoriť kontrastný prvok. Nový poťah poriadne vyšponujte a upevnite pomocou sponkovačky.

Nápadom sa medze nekladú: https://sk.pinterest.com/pin/808466570598979554/

Oprava a farbenie drevenej konštrukcie taburetky

Drevená, v niektorých výnimočných prípadoch aj kovová, prípadne čalúnená konštrukcia taburetky, si tiež zaslúži renováciu. Hrdzavé skrutky a matice vymeňte za nové, ideálne mosadzné alebo nerezové. Drevené aj kovové nožičky najprv jemne obrúste a očistite liehom. Následne môžete naniesť základný náter, po ktorom nasleduje hlavná farba, prípadne môžete pridať aj lak na extra lesk a vyššiu odolnosť proti oderu. Ak ste naozaj zruční, môžete drevo predtým napríklad opáliť pomocou horáka, vďaka čomu získa rustikálny vzhľad. Pri kovovej konštrukcii môžete zase experimentovať s patinou.

Nový poťah a trochu farby na dokonalú zmenu: https://sk.pinterest.com/pin/231583605833435125/

Originálne dekorácie na taburetku

Chcete, aby bola vaša individualizovaná taburetka naozaj unikátna? Môžete napríklad oživiť čalúnenie pomocou dekoratívnych nitov alebo gombíkov. Drevená konštrukcia sa dá vylepšiť lepením vzorovaných papierov a následným lakovaním (využíva sa najmä v provensálskom štýle). Podobné detaily dokážu úplne zmeniť emóciu, ktorá bude z taburetky vyžarovať.

Vynovená taburetka s úložným priestorom

Taburetkou môžete okrem dizajnového či estetického prvku na vykladanie nôh a príležitostné sedenie získať aj nejakú praktickú výhodu. Pomocou dvoch pántov a jednej dosky navyše dokážete hornú časť taburetky premeniť na odnímateľnú, vďaka čomu v nej získate úložný priestor. Skúsení domáci majstri si určite poradia aj s nejakou tou zásuvkou. Do taburetky môžete šikovne ukryť čokoľvek od knihy, masážnej pomôcky a diaľkového ovládania až po powerbanku, šach alebo nejaké dobroty k telke.

Pridajte pánty a získajte úložný priestor: https://sk.pinterest.com/pin/43980533854811759/

Moderné pohovky do obývačky

 
Ako opraviť poškodenú alebo starú sedačku bez výmeny

Oprava poškodených vecí v súčasnosti nie je až tak veľmi v móde. Všetkého je všade veľa a ak nejaká vec začína dosluhovať, začneme sa automaticky obzerať po náhrade. Nechceme vás odhovárať od kúpy novej sedačky, tým by sme šli tak trochu sami proti sebe. No nie vždy je okamžitá výmena sedačky tým najlepším riešením. Drobné poškodenia zvládnete opraviť aj sami a sedačka vám môže ešte nejaký čas slúžiť. Ako zvládnuť tieto drobné opravy?

oprava-poskodenej-sedacky-v

Prečo opravovať starú sedačku?

Dôvodov na opravu staršej a poškodenej sedačky alebo sedacej súpravy môžete mať hneď niekoľko. Najčastejšie hrá úlohu nejaká forma sentimentu. Sedačka, ktorá s vami prežila napríklad aj desať a viac rokov, vám mohla jednoducho prirásť k srdcu. Ako sa hovorí, máte v nej vysedený svoj odtlačok.

Rovnako často sa stretávame aj so situáciou, pri ktorej je staršia sedačka naozaj kvalitná (a svojho času bola mimoriadne drahá), na základe čoho je majiteľom ľúto ju len tak vyhodiť. Najmä v prípade, že je poškodená len na povrchu (napríklad čalúnenie) alebo, naopak, vŕzga, no vyzerá skvele (o odstránení vŕzgania sme napísali aj samostatný článok).

V neposlednom rade hrá dôležitú úlohu aj ekologický rozmer.Vyhodenú sedačku už nikdy nikto nevyužije. Ak ju však opravíte, môžete ju ešte niekoľko rokov používať, prípadne si teda hneď kúpiť novú, ale starú ešte použiť na terase, chate, v garáži alebo ju za symbolickú cenu posunúť niekomu, kto sa z nej poteší.

Stretávame sa aj s prípadmi, že sa pri nejakej nehode poškodí (napríklad roztrhne čalúnenie) úplne nová sedačka. V takom prípade je jej oprava najrozumnejším riešením.

Moderné taburetky do obývačky

 

Ako opraviť starú sedačku?

Všetko závisí od rozsahu poškodenia. Ak je sedačka prasknutá alebo zlomená, je potrebné vymeniť časť drevenej konštrukcie, prípadne ju spevniť pomocou kovového kovania a spojovacích prvkov. Opotrebovanú koženú sedačku niekedy stačí len očistiť a hydratovať, čo jej dodá úplne nový a svieži vzhľad. Na vysedenej sedačke môžete vymeniť molitanovú výplň a poškodené čalúnenie opraviť, prešiť, zakryť alebo úplne vymeniť. V prípade rozsiahleho poškodenia však výsledok nie je zaručený. Napriek tomu máme niekoľko jednoduchých a univerzálnych tipov, ktoré vám pomôžu aj s väčším poškodením.

Recyklácia starej sedačky

Tak ako sa predávajú poťahy do auta, nový napínací poťah si môžete kúpiť aj na svoju sedačku. Môžete staviť buď na univerzálny, ktorý sadne na väčšinu štandardných pohoviek, alebo si dať ušiť poťah na mieru. Podobne sa dajú oživiť aj kreslá či taburetky. Je to takmer bez práce a navyše môžete úplne zmeniť farbu sedačky. Šikovnejší majstri zvládnu sedačku aj regulárne prečalúniť, vďaka čomu vám môže slúžiť pokojne aj ďalších desať rokov.

Ako zašiť dieru na sedačke?

Najjednoduchším riešením opravy menšej diery na čalúnenej sedačke je obyčajné ručné šitie. Ak nie ste s ihlou a niťou až takí zruční a bojíte sa, že by diera po oprave vyzerala ešte horšie, môžete použiť aj nejakú záplatu. V mnohých obchodoch s textilom sa dajú kúpiť látky v rovnakej farbe, vďaka čomu môžete prekryť napríklad celé jedno operadlo alebo sedák kúskom takéhoto poťahu a na sedačke nezostane po poškodení ani stopa. Ak máte záľubu v rôznych vzoroch alebo chcete sedačku nejako zvýnimočniť, môžete sa rozhodnúť aj pre vyšitie originálneho vzoru, ktorý dieru zakryje.

Dieru na sedačke môžete zašiť aj kreatívnejšie:

https://sk.pinterest.com/pin/70437488530363/

hthttps://sk.pinterest.com/pin/774124930720605/

https://sk.pinterest.com/pin/774124930720605/

Likvidácia starej sedačky

Ak je sedačka už naozaj neopraviteľná, nemáte ju v prípade opravy kde využiť a nechcete ju predávať, je potrebné ju ekologicky a legálne zlikvidovať. Sedačky nepatria na kontajnerové stojiská ani do prírody. Informujte sa v najbližšom zbernom dvore (ideálne vo svojom meste alebo obci), kde vám ozrejmia možnosti odvozu a odovzdania starého nábytku. V niektorých prípadoch sa ľudia rozhodnú sedačku rozobrať doma a jednotlivé materiály zrecyklovať vo svojej réžii. Drevo sa dá spáliť v krbe, pružiny môžu ísť do kovového odpadu, molitan do plastov a čalúnenie v najhoršom prípade do zmesového odpadu. Odporúčame však tento proces nechať na odborníkov.

Dizajnové sedačky do obývačky

 
Nečistoty a zápach na sedačke? Poradíte si s voskom, krvou aj žuvačkou

Obľúbené čalúnené sedačky sú cenovo dostupné, odolné a pomerne vďačné na údržbu. Existuje však niekoľko špecifických nečistôt, ktorých odstraňovanie dokáže dať zabrať aj skúseným profesionálom. Vosk zo sviečky, žuvačka, ale aj krv či rôzne zápachy v sedačke naozaj nemajú čo hľadať. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu odstrániť tieto odolné nečistoty, a to bez drahých čistiacich prípravkov či tepovacieho servisu.

necistoty-zapach-sedacka-v

Ako odstrániť vosk zo sedačky?

Patríte medzi milovníkov vonných sviečok? Klásť sviečky na sedačku alebo sedaciu súpravu rozhodne neodporúčame, a to ani s cieľom vytvorenia romantickej nálady. Okrem zvýšeného rizika požiaru riskujete aj rozliatie vosku, ktorý sa najmä na čalúnených sedačkách dokáže vpiť hlboko do vlákien. Ak sa vosk na sedačku nejakým nedopatrením predsa len dostal, nepanikárte a nesnažte sa ho odstrániť hneď, spravili by ste viac škody ako úžitku.

V prvom rade nechajte vosk úplne vychladnúť a stuhnúť. Aby ste tento proces urýchlili, môžete naň po niekoľkých minútach (keď je ešte stále poddajný, no už drží viac-menej stály tvar) priložiť mrazenú zeleninu alebo iný studený predmet. Následne môžete vosk opatrne odlúpnuť. Ak je to možné, jemne ho podoberte napríklad plastovou kartou a druhou rukou trochu pritláčajte tkaninu sedačky (ako keď sa snažíte odlepiť samolepku z podkladu). Jemné zvyšky vosku na tkanine odstránite tak, že na vosk priložíte čistú bavlnenú vreckovku a jemne ju prežehlíte. Vosk sa opäť roztopí a vreckovka ho absorbuje. Pozor na privysokú teplotu, ktorá by mohla poškodiť čalúnenie. Následne už len ručne pomocou vlhkej hubky s roztokom mydlovej vody miesto opatrne vytepujte a dobre osušte prikladaním papierových vreckoviek.

Moderné sedacie súpravy

 

Ako odstrániť krv zo sedačky?

Pri krvi postupujte, naopak, čo najrýchlejšie. Čím skôr začnete, tým sa zvyšuje šanca, že na sedačke nezostanú žiadne fľaky. Použitie teplej vody situáciu len zhorší (krv sa zrazí), takže vždy používajte čo najstudenšiu vodu. Krv nikdy nezotierajte, lebo by ste fľak len zväčšili, mokrú handričku alebo hubku len prikladajte. V prípade, že máte sedačku v bledšom odtieni, kvapnite na miesto niekoľko kvapiek peroxidu vodíka, nechajte niekoľko sekúnd pôsobiť a následne ho odstráňte prikladaním vreckoviek. Ak je fľak stále viditeľný, nasypte na miesto trochu jedlej sódy bikarbóny a pomocou čistej hubky miesto vytepujte.

Ako vyčistiť fľaky na sedačke?

Čisteniu fľakov na gauči sme sa detailne venovali v samostatnom článku. Či už máte na gauči fľak od kávy, vína, moču, alebo akejkoľvek inej nečistoty, vyskúšajte niektoré z našich tipov, pomocou ktorých sa zbavíte fľakov aj bez použitia drahého tepovača, ktorý by ste si kúpili a použili možno raz za uhorský rok.

Ako odstrániť žuvačku zo sedačky?

Niekedy nás naše ratolesti dokážu prekvapiť aj takou nepríjemnosťou, akou je napríklad žuvačka zadupaná nielen v sedačke, ale aj v koberci, matracoch, na oblečení či v tom najhoršom prípade prilepená vo vlasoch. Pri žuvačke postupujte podobne ako pri vosku. Miesto je potrebné ochladiť, aby žuvačka čo najviac stvrdla. Na rozdiel od vosku sa však nerozleje tak hlboko do vlákien, takže netreba miesto následne prežehľovať. Na odstránenie prípadných zvyškov vám postačí roztok octu a vody, ktorý jemne nanesiete hubkou na znečistené miesto.

Ako odstrániť zápach zo sedačky?

Odstránenie zápachu z matracov či pohoviek sme už rozoberali vo viacerých článkoch na našom blogu, no nie je na škodu si to zopakovať. Ak po nejakej nehode (napríklad s močom) miesto na gauči nepríjemne zapácha, posypte ho sódou bikarbónou, nechajte 15 minút pôsobiť a následne vysajte. Môžete použiť aj roztok vody a octu (1 : 1), ktorý pomocou rozprašovača nastriekate na miesto. Ak máte doma esenciálne vonné oleje, môžete do roztoku pridať niekoľko kvapiek, vďaka čomu bude gauč príjemne voňať.

Kvalitné rohové sedačky

 
Prečo sedačka vŕzga a čo s tým? Jednoduchý návod na opravu

Vŕzgajúca sedačka, to je jedno veľké nešťastie. Vŕzgajúca sedačka vás bude obťažovať pri obľúbenom filme, dokáže zobudiť vaše deti a ak bývate v bytovke, rozhodne nepoteší ani vašich susedov. Žiadny nábytok nemá dovolené vŕzgať a dvojnásobne to platí pri takom, ktorý je v bežných rodinách využívaný takmer nonstop. Pripravili sme pre vás krátky návod, ktorý vám pomôže odstrániť vŕzganie akejkoľvek sedačky.

vrzganie-sedacky-v

Čo spôsobuje vŕzganie sedačky?

Nepríjemné vŕzganie a ďalšie pazvuky, ktoré vychádzajú zo sedačky, môže mať na svedomí množstvo faktorov.

Uvoľnené skrutky a spojovacie prvky bývajú najčastejším a zároveň najjednoduchšie odstrániteľným dôvodom vŕzgania sedačky. Keď sedačka nebola správne zmontovaná, prípadne skrutky intenzívnym používaním a časom povolili, okamžite sa môže objaviť nepríjemné vŕzganie, ktoré naruší vaše pohodlie a oddych. Tento dôvod býva zodpovedný aj za vŕzganie postelí.

Uviaznutá hračka alebo iný predmet v konštrukcii sedačky môžu byť tiež zdrojom rušivých zvukov. Predtým než sa pustíte do rozoberania alebo opravy sedačky, poriadne skontrolujte, či niekde medzi poduškami alebo sedákmi nie je zapadnuté niečo, čo tam nemá čo hľadať.

Poškodené pružiny dokážu spôsobiť kovové pazvuky, ktoré sa podobajú na vŕzganie. Tento dôvod však bez ich výmeny len tak ľahko neodstránite.

Tvrdé nožičky nedržia sedačku pevne na mieste, vinou čoho sa pri každom vašom pohybe o milimeter či dva pohne. Na nožičky odporúčame zo spodnej strany nalepiť gumené podložky, ktoré podržia sedačku pevne na mieste aj na tvrdých podlahách.

Nerovnosti v podlahe – v tom je niekedy sedačka naozaj nevinne a v skutočnosti vŕzgajú napríklad zle uložená plávajúca podlaha, parkety alebo dokonca aj nábytok vedľa sedačky, či sadrokartónové priečky, ktoré sa pri zmene tlaku v okolí stien (keď si sadáte na sedačku alebo z nej vstávate) pohnú.

Moderný koberec do obývačky

 

Ako odstrániť vŕzganie sedačky

V prvom rade musíte zo sedačky odstrániť všetky podušky, v prípade rozkladacej sedačky od seba oddeliť všetky samostatné časti, a sedačku opatrne pretočiť tak, aby ste jej „podvozok“ a nožičky mali ľahko dostupné. Pod sedačku dajte koberec, deku alebo inú podložku, aby ste zabránili poškodeniu čalúnenia.

V druhom rade skontrolujte, či sedačka nie je niekde poškodená. Hľadajte prasknuté drevené dosky, ohnuté kovanie, prípadne vytŕčajúce pružiny. Všetky podozrivé miesta prehmatajte a vyskúšajte nimi pohnúť, či niektoré z nich nevydáva neželaný zvuk.

Ak je všetko v poriadku, skontrolujte všetky spoje. Dotiahnite skrutky, doklepnite klinčeky a pomocou sponkovačky pripevnite odstávajúce čalúnenie. Vyskúšajte si na sedačku sadnúť. Ak problém pretrváva, vyskúšajte ďalší krok.

Naolejujte všetky kovania a drevenú konštrukciu. Niekedy je za vŕzganie zodpovedné pnutie medzi kovaním a drevom, prípadne vysušenie samotného dreva. Použite silikónový olej v spreji.

Kedy sa vŕzganie sedačky neoplatí riešiť doma?

V prípade, že ste pri kontrole sedačky objavili prasknutú nosnú dosku z konštrukcie, krivé kovania alebo poškodené pružiny, zrejme bude čas vymeniť sedačku za novú. Niektoré drobné nedostatky sa dajú opraviť. Jednoduché kovanie v tvare písmena L môžete vyrovnať a ak nemožno dotiahnuť skrutku z dôvodu, že otvor v drevotrieske alebo dreva je príliš veľký, jednoducho doň vložte 2 – 3 špáradlá, do ktorých vytvorí skrutka pri doťahovaní nový závit. Komplikovanejšie opravy sú však zbytočne zdĺhavé a uspokojivý výsledok nemáte nikdy garantovaný.

Ako predchádzať vŕzganiu sedačky?

Aby sedačka vydržala čo najdlhšie bez vŕzgania, môžete dodržiavať niekoľko preventívnych tipov. Sedačku umiestnite vždy len na miesto s dokonale rovnou podlahou. Dodržiavajte odporúčaný odstup sedačky od steny (čo okrem iného zabraňuje aj vzniku plesní). Pri pravidelnom vysávaní sedačky skontrolujte, či sa niekde niečo nehýbe, a ak áno, rovno skrutku alebo iný komponent poriadne upevnite.

Moderné sedacie súpravy

 
Čistenie čalúnenej sedačky – postupy, ktoré naozaj fungujú

Čalúnené sedačky stále patria k najpredávanejším typom sedačiek na trhu. Neobmedzený výber farieb, v...

Ako čistiť ekokožené sedačky bez poškodenia materiálu

Ekokoža je mimoriadne moderným riešením pre milovníkov kože, ktorí však nie sú úplne stotožnení s tý...

Údržba koženej sedačky – praktické tipy na dlhú životnosť a krásny vzhľad

Kožené sedačky vyvolávajú rôzne reakcie, a to bez ohľadu na to, či ide o tie v obývačke alebo aute. ...

Ako efektívne vyčistiť sedačku – domáce metódy a overené tipy

Aj keď je pravda, že najväčšiu časť života – približne tretinu (8 hodín denne) – strávime v posteli ...

Ako používať posteľ a pohovku v jednom?

Realitou mnohých bytov je stiesnený priestor a nielen v garsónkach ľudia počas noci často využívajú ...