Ako opraviť poškodenú alebo starú sedačku bez výmeny

Oprava poškodených vecí v súčasnosti nie je až tak veľmi v móde. Všetkého je všade veľa a ak nejaká vec začína dosluhovať, začneme sa automaticky obzerať po náhrade. Nechceme vás odhovárať od kúpy novej sedačky, tým by sme šli tak trochu sami proti sebe. No nie vždy je okamžitá výmena sedačky tým najlepším riešením. Drobné poškodenia zvládnete opraviť aj sami a sedačka vám môže ešte nejaký čas slúžiť. Ako zvládnuť tieto drobné opravy?

oprava-poskodenej-sedacky-v

Prečo opravovať starú sedačku?

Dôvodov na opravu staršej a poškodenej sedačky alebo sedacej súpravy môžete mať hneď niekoľko. Najčastejšie hrá úlohu nejaká forma sentimentu. Sedačka, ktorá s vami prežila napríklad aj desať a viac rokov, vám mohla jednoducho prirásť k srdcu. Ako sa hovorí, máte v nej vysedený svoj odtlačok.

Rovnako často sa stretávame aj so situáciou, pri ktorej je staršia sedačka naozaj kvalitná (a svojho času bola mimoriadne drahá), na základe čoho je majiteľom ľúto ju len tak vyhodiť. Najmä v prípade, že je poškodená len na povrchu (napríklad čalúnenie) alebo, naopak, vŕzga, no vyzerá skvele (o odstránení vŕzgania sme napísali aj samostatný článok).

V neposlednom rade hrá dôležitú úlohu aj ekologický rozmer.Vyhodenú sedačku už nikdy nikto nevyužije. Ak ju však opravíte, môžete ju ešte niekoľko rokov používať, prípadne si teda hneď kúpiť novú, ale starú ešte použiť na terase, chate, v garáži alebo ju za symbolickú cenu posunúť niekomu, kto sa z nej poteší.

Stretávame sa aj s prípadmi, že sa pri nejakej nehode poškodí (napríklad roztrhne čalúnenie) úplne nová sedačka. V takom prípade je jej oprava najrozumnejším riešením.

Moderné taburetky do obývačky

 

Ako opraviť starú sedačku?

Všetko závisí od rozsahu poškodenia. Ak je sedačka prasknutá alebo zlomená, je potrebné vymeniť časť drevenej konštrukcie, prípadne ju spevniť pomocou kovového kovania a spojovacích prvkov. Opotrebovanú koženú sedačku niekedy stačí len očistiť a hydratovať, čo jej dodá úplne nový a svieži vzhľad. Na vysedenej sedačke môžete vymeniť molitanovú výplň a poškodené čalúnenie opraviť, prešiť, zakryť alebo úplne vymeniť. V prípade rozsiahleho poškodenia však výsledok nie je zaručený. Napriek tomu máme niekoľko jednoduchých a univerzálnych tipov, ktoré vám pomôžu aj s väčším poškodením.

Recyklácia starej sedačky

Tak ako sa predávajú poťahy do auta, nový napínací poťah si môžete kúpiť aj na svoju sedačku. Môžete staviť buď na univerzálny, ktorý sadne na väčšinu štandardných pohoviek, alebo si dať ušiť poťah na mieru. Podobne sa dajú oživiť aj kreslá či taburetky. Je to takmer bez práce a navyše môžete úplne zmeniť farbu sedačky. Šikovnejší majstri zvládnu sedačku aj regulárne prečalúniť, vďaka čomu vám môže slúžiť pokojne aj ďalších desať rokov.

Ako zašiť dieru na sedačke?

Najjednoduchším riešením opravy menšej diery na čalúnenej sedačke je obyčajné ručné šitie. Ak nie ste s ihlou a niťou až takí zruční a bojíte sa, že by diera po oprave vyzerala ešte horšie, môžete použiť aj nejakú záplatu. V mnohých obchodoch s textilom sa dajú kúpiť látky v rovnakej farbe, vďaka čomu môžete prekryť napríklad celé jedno operadlo alebo sedák kúskom takéhoto poťahu a na sedačke nezostane po poškodení ani stopa. Ak máte záľubu v rôznych vzoroch alebo chcete sedačku nejako zvýnimočniť, môžete sa rozhodnúť aj pre vyšitie originálneho vzoru, ktorý dieru zakryje.

Dieru na sedačke môžete zašiť aj kreatívnejšie:

https://sk.pinterest.com/pin/70437488530363/

hthttps://sk.pinterest.com/pin/774124930720605/

https://sk.pinterest.com/pin/774124930720605/

Likvidácia starej sedačky

Ak je sedačka už naozaj neopraviteľná, nemáte ju v prípade opravy kde využiť a nechcete ju predávať, je potrebné ju ekologicky a legálne zlikvidovať. Sedačky nepatria na kontajnerové stojiská ani do prírody. Informujte sa v najbližšom zbernom dvore (ideálne vo svojom meste alebo obci), kde vám ozrejmia možnosti odvozu a odovzdania starého nábytku. V niektorých prípadoch sa ľudia rozhodnú sedačku rozobrať doma a jednotlivé materiály zrecyklovať vo svojej réžii. Drevo sa dá spáliť v krbe, pružiny môžu ísť do kovového odpadu, molitan do plastov a čalúnenie v najhoršom prípade do zmesového odpadu. Odporúčame však tento proces nechať na odborníkov.

Dizajnové sedačky do obývačky