Ekokoža je mimoriadne moderným riešením pre milovníkov kože, ktorí však nie sú úplne stotožnení s tým, že koža na ich gauči predtým patrila nejakému zvieraťu. Moderná ekokoža má len pramálo spoločné s lacnou „koženkou“, ktorú môžeme aj dnes nájsť na fejkových kabelkách či bundách. Kvalitná ekokoža je cenovo dostupná, ekologická, no aj napriek tomu mimoriadne odolná a vyžaduje naozaj len minimálnu údržbu. Napriek tomu existuje pri jej čistení niekoľko rizikových faktorov, ktoré ju dokážu poškodiť. Ako teda správne čistiť ekokoženú sedačku, aby vydržala skoro rovnako dlho ako tá z pravej kože?
Čo je vlastne ekokoža?
Ekokoža je syntetický materiál, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako pravá koža (má podobnú štruktúru). Vyrába sa v rôznych hrúbkach, farbách, textúre a, samozrejme, aj kvalite. Najčastejšou zložkou ekokože je polyuretán alebo PVC. Ekokoža vďaka tomu nie je citlivá na vlhkosť, nepotrebuje krémovanie a jej kvalita sa z roka na rok zvyšuje. Kedysi dokázali ekokožené veci veľmi rýchlo praskať a olupovať sa. Ak nie sú vystavené extrémnym podmienkam, v súčasnosti si dokážu udržať krásny vzhľad aj viac ako desať rokov.
Čistenie sedačky z ekokože
Ekokožené sedačky, kreslá, pohovky a ďalšie komfortné kúsky nábytku zdobia nielen domácnosti, ale aj kancelárie, čakárne u lekárov či verejné priestory, kde sú intenzívne využívané na každodennej báze. Svojím luxusným vzhľadom dokážu úplne zmeniť atmosféru celého priestoru a v prípade bledších farieb ho aj opticky presvetliť, no veľmi rýchlo sa na nich hromadia prach a iné nečistoty, ktoré sú najmä na bledších odtieňoch dosť viditeľné. Pravidelné utieranie suchou alebo len jemne navlhčenou handričkou (ideálne z mikrovlákna) sa postará o odstránenie prachu. Ak chcete ekokoženú sedačku aj vysávať, urobte to len s nadstavcom s kefkou, ktorá má veľmi jemné štetiny. Všetko ostatné by mohlo sedačku poškriabať.
Dizajnové pohovky do obývačky
Na ekokoženú sedačku nepoužívajte agresívne chemikálie
V prípade kvalitnejších sedačiek z hrubšej ekokože sa nemusíte báť extrémneho poškodenia, no niektoré agresívne čistiace prostriedky predsa len dokážu napríklad vytiahnuť zo sedačky farbu alebo naopak, urobiť na nej fľak. Miesto toho používajte len vlažnú vodu ideálne s neparfumovaným mydlom. V prípade ekokože sa neodporúčajú dokonca ani ocot či sóda bikarbóna. Na tomto povrchu sa ale netvoria nepekné fľaky ani príliš nepohlcuje nepríjemné pachy.
Prípravky na údržbu syntetickej kože
V drogérii a rôznych špecializovaných obchodoch si môžete kúpiť aj prípravky určené priamo na ekokožu. Fungujú podobne ako prostriedky na báze včelieho vosku určené na kožené sedačky. Ekokožu chránia pred praskaním a vytvoria na nej akýsi jemný ochranný film, čo výrazne uľahčuje aj samotné čistenie. Niektorí majitelia ekokožených sedačiek odporúčajú ošetriť ich nejakým domácim jedlým olejom (napríklad kokosovým), ktorý sedačke vráti lesk a príjemne ju prevonia. Vždy však použite len malé množstvo, do sedačky sa nevpije tak ako do pravej koženej a mohli by ste si tak zamastiť oblečenie.
Prečo ekokoža praská a ako tomu zabrániť?
Ekokoža predsa len môže praskať a olupovať sa, no takmer vždy je to spôsobené nesprávnym používaním alebo manipuláciou. Ekokožené sedačky neumiestňujte tam, kde na ne celý deň svieti slnko – materiál sa prehreje, vyschne a začne praskať. Podobne nebezpečné je aj umiestnenie sedačky pri radiátore. Ekokoženú sedačku nikdy nečistite kefami alebo drsnými hubkami, ktoré by ju mohli poškriabať. Najlepšiu ochranu pred mechanickým poškodením poskytnú spomínané impregnačné prostriedky určené priamo na ekokožené sedačky.